4 rzeczy, których nie wiedziałeś o wirusach komputerowych

Wirusy komputerowe to złośliwe oprogramowanie, którego celem jest infekowanie komputera i powodowanie problemów. Wirusy komputerowe nie są nowe – po raz pierwszy odkryto je w 1986 roku. Wirusy komputerowe mogą przybierać formę pliku wykonywalnego, dokumentu, pliku obrazu itp. Niektóre kraje znane są z opracowywania cyberbroni, które można uznać za wirusy komputerowe. Przykładami tego są Stuxnet i Flame, które zaatakowały irańskie obiekty jądrowe. Najpopularniejszym rodzajem wirusa jest tzw. „koń trojański”, który podszywa się pod coś innego, aby dostać się do komputera lub telefonu. Gdy przejmie kontrolę nad urządzeniem, będzie robił takie rzeczy, jak kradzież informacji bankowych lub robienie zdjęć bez Twojej wiedzy.

Czym są wirusy komputerowe i co robią z danymi?

Wirusy komputerowe to małe, niezależne programy, które mogą replikować się i rozprzestrzeniać z jednego komputera na drugi, zwykle bez wiedzy użytkownika. Wirusy komputerowe zazwyczaj dołączają się do programu lub pliku i używają tego hosta do infekowania innych plików lub programów. Najczęstszym celem wirusa komputerowego jest powodowanie zakłóceń i zniszczeń. Wirusy komputerowe mogą być również wykorzystywane do zbierania danych, takich jak keyloggery.

Dobry program antywirusowy – przed czym chronią?

Dobry program antywirusowy https://gdata.pl/ może ochronić Cię przed wieloma rodzajami zagrożeń internetowych. Mogą wykrywać i usuwać wirusy, identyfikować i usuwać oprogramowanie szpiegujące z komputera, skanować odwiedzane witryny w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i wyszukiwać nieodpowiednie treści.