Inteligentny budynek

Inteligentny budynek to rozwiązanie coraz częściej wybierane na rynku. Nic w tym dziwnego, technologie użyte w nich pozwalają użytkownikom na cieszenie się z optymalnych warunków wewnątrz budynku niezależnie od pogody i pory dnia na zewnątrz. Rozwiązanie to przyczynia się nie tylko do zwiększenia komfortu i oszczędności czasu, ale może w sposób zauważalny obniżyć koszty eksploatacji budynku. Inteligentny budynek jest w stanie zaproponować swoim użytkownikom wygody takie jak:

  • system czujników ruchu pozwalający na gaszenie światła w pomieszczeniu każdorazowo, gdy jest ono puste,
  • intensywność i barwę światła dopasowaną do pory dnia,
  • przyjemny system regulacji temperatury w pomieszczeniach z możliwością ustawienia dobowego grafiku temperatur,
  • stały pomiar zużywanego prądu z możliwością podglądu tej wartości,
  • inteligentny system multimedialny, pozwalający melomanom na swobodne przemieszczanie się po budynku z zapewnieniem dobrej jakości aktualnie słuchanej muzyki,
  • regulację temperatury za pomocą rolet zewnętrznych, w zależności od nasłonecznienia oraz wiele innych.

Nie są to jedyne atuty inteligentnego budynku. Być może tym najważniejszym jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Zintegrowanie systemu monitoringu z alarmem pozwoli mieć oko na budynek nawet w momencie, gdy jest on zupełnie pusty. Specjalny system kart i kluczy pozwoli na ograniczenie odwiedzin osób nieproszonych.  Możliwość zainstalowania czujek różnego rodzaju  jak np. czujnik czadu pozwoli zadbać o bezpieczeństwo osób w środku. Wszystkimi urokami takiego budynku z łatwością można kontrolować za pomocą specjalnego panelu ściennego, aplikacji mobilnej lub dzięki sterowaniu głosem.