Jaki CAD 2D do projektowania wybrać?

AutoCAD to najpopularniejszy CAD 2D do projektowania. Popularność narzędzia wynika przede wszystkim z faktu, że był on pierwszym takim rozwiązaniem na rynku. CAD, czyli inaczej projektowanie wspomagane komputerowo (ang. computer aided design) wykorzystywane jest od lat w wielu branżach, w tym: inżynieria mechaniczna, elektryczna i budowlana.

AutoCAD ma jednak na rynku wielu konkurentów. Coraz większą popularnością cieszy się np. CAD 2D do projektowania z wieczystą licencją – GstarCAD. Jest to dobrej jakości narzędzie z bogatą funkcjonalnością. Bardzo ważna jest także przyjazna dla użytkowników polityka licencyjna. Możliwość wykupienia programu CAD na własność (dożywotnia licencja) w zdecydowanej większości przypadków jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Pierwsze wydanie oprogramowania AutoCAD 1.0 pojawiło się w grudniu 1982 roku. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, technologia rozwinęła się i również CAD 2D do projektowania umożliwia znacznie więcej niż w latach poprzednich. Dobry CAD charakteryzuje także intuicyjna obsługa i przyjazny interfejs.

AutoCAD nadal uważany jest za lidera rynku, ale jego konkurenci nie odstają już daleko za nim. Wieczysta licencja i niższa cena przy zachowaniu wysokiej jakości oprogramowania nie pozostają bez echa. Konkurencyjne narzędzia CAD radzą sobie na rynku coraz lepiej i gonią pioniera.

Wybierając CAD 2D do projektowania, warto zwracać uwagę na cenę i politykę licencyjną, ale oczywiście nie są to jedyne argumenty przemawiające za zakupem. Dobrze, żeby CAD obsługiwał popularne formaty, a tym koniecznie DWG. Wygodną opcją jest także możliwość pacy w chmurze, wiążące się z przeglądaniem, zarządzaniem i udostępnianiem rysunków z wielu urządzeń za pomocą jednego kliknięcia.

Przed podęciem ostatecznej decyzji o zakupie programu CAD dobrze jest przetestować kilka opcji. Zarówno AutoCAD, GstarCAD, jak i inne narzędzia można przed zakupem bezpłatnie przetestować. Wersje demonstracyjne najczęściej ograniczone są wyłącznie czasowo, natomiast ich funkcjonalność jest pełna.