Obuwie dziecięce, które sprawdzi się dla aktywnego przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią usiedzieć na miejscu. Wszędzie ich pełno, a na placu zabaw ciężko za nimi nadążyć. Wygodne buciki, które z jednej stronie będą wygodne, a z drugiej najlepsze dla rozwoju ciągle kształtującej się stopy to podstawa. W sklepie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Jakich? O tym w dalszej części tekstu.

Nie za duże

Kupując obuwie dziecięce, niezbędne będzie zmierzenie rozmiaru stopy, a najlepiej założenie konkretnego buta. Nawet w jednej firmie pomiędzy modelami są różnice w długości podeszwy w obrębie tego samego numeru.

W przypadku przedszkolaków należy wybrać bucik większy od długości stopy o około 1 cm. Można to sprawdzić, wkładając palec wskazujący do środka, od strony pięty, wówczas gdy dziecko ma stopę w bucie dosuniętą do samego końca. Jeśli jest to możliwe i palec nie wchodzi zbyt ścisło – to właściwy rozmiar. Trzeba oprzeć się pokusie kupowania butów na dłużej. Kiedy stopa ma zbyt duży luz, łatwiej o upadek, bo dziecko będzie zaczepiało palcami o podłoże.

Elastyczna podeszwa

Obuwie dziecięce dla aktywnego malucha powinno być odpowiednio elastyczne. Czuć to podczas zginania buta symulującego bieganie. Powinno być to łatwe. Sprawdzi się też obserwacja dziecka podczas chodzenia. Gdy podeszwa  jest zbyt sztywna, dziecko stawia całą stopę, co wygląda nienaturalnie.

Nowe czy używane?

Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że nowe. Mimo tego, że pokusa jest sporo, bo obuwie dziecięce noszone jest zwykle zaledwie przez kilka miesięcy i z pozoru może się wydawać, że nie jest zniszczone. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko wykonuje dużo więcej kroków w ciągu dnia od dorosłego. Bucik nawet w krótkim czasie dopasowuje się do kształtu stopy dziecka. Jeśli jest on później noszony przez młodsze rodzeństwo, stopa będzie musiała sobie poradzić ze specyficznym dla każdego człowiek ustawienie stopy poprzednika.

Przewiewny, naturalny materiał

Żeby stopa dobrze oddychała i nie pociła się, istotne jest, żeby but wykonany był z dobrego materiału. Sprawdzi się delikatna skóra naturalna. W przypadku zimowych butów istotne będą materiały ze specjalnymi technologiami, które zabezpieczają przed przesiąkaniem oraz odpowiednio odprowadzają wilgoć ze środka.